Nyheter

Henning Gravrok Band og Håvar Bendiksen solo til Sardinia

HENNING GRAVROK BAND er invitert til jazzfestivalen Musica Sulle Bocche på Sardinia, i Italia. Lørdag 1. september spiller de på en fantastisk utescene i byen Santa Teresa. Fredag 31. august holder gitarist Håvar Bendiksen en solokonsert under samme festival. Dette er andre gangen Nordnorsk Jazzsenter samarbeider med festivalen, i fjor var det Arctic Mood og Jørn Øien Trio som spilte under festivalen.

Saksofonisten Henning Gravrok har i mange år vært en av Nord-Norges mest markerte musikere, komponister og arrangører. I flere tiår har han satt sterke spor etter seg med sinn musikk og sitt spill. Svært mange har i disse årene ønsket å samarbeide med Gravrok nettopp på grunn av hans særegne kvaliteter på sitt felt, der han også har vært en sterk kunnskapsformidler og mentor for mange. Gravrok har mottatt flere priser og har fått statens arbeidsstipend både som musiker og komponist. I 2010 var han en av to musikere som ble tildelt statens garantiinntekt for kunstnere.

Henning er i storform og vil presentere sine komposisjoner med sitt band som består av: Pianist Eivind Valnes, gitarist Håvar Bendiksen, bassist Bjørn Alterhaug og perkusjonist Arnfinn Bergrabb. Dette er musikere som får frem det beste i Gravrok sin musikk og bringer den ut på en varm, elegant og til tider dristig måte. Som Erling Wicklund(NRK) sa om Gravrok’s siste utgivelse ”Q”; ”Dette er en forfriskende nordavind vi ikke ville vært foruten”.

Kontaktinfo;

Nordnorsk Jazzsenter, ved produsent Brynjar Rasmussen. Mobil 9583 4270.

Fra forsiden

Nyheter

Jollywood

En indisk sanger som har opptrådt for Mick Jagger og dronning Elisabeth, en nordnorsk bassist med samiske strenger på lyren sin, en spelemann fra Norrbotten og to finsk-svenske multimusikere. Møt Jollywood – en musikalsk smeltedigel som setter følelser i spill!

Nyheter

Daniel Herskedal og Ensemble Noor

Komponisten og jazzmusikeren Daniel Herskedal har allerede etablert seg som en av de aller største jazzinstrumentalistene vi kjenner til, både i norsk og internasjonalt farvann. Nå skal han og bandet endelig ut på nord-norgesturné igjen, og som sist i 2021 har han også denne gangen med seg de fantastiske strykerne fra Ensemble Noor.